Praktické

Bez řidičského oprávnění

K řízení hausbótu nepotřebujete žádné oprávnění, stačí vám pouze věk 18 let a více a platný průkaz totožnosti.

Co je potřeba k uzavření smlouvy?

Abyste mohli uzavřít smlouvu s půjčovnou a sami vyplout, musíte být pracovníkem půjčovny proškoleni z pravidel Řádu plavební bezpečnosti a osvojit si dovednosti potřebné k ovládání plavidla na vodě. Předložíte ke kontrole dva platné průkazy. Alespoň jeden člen posádky musí být starší 18 let. Je zakázáno překračovat stanovený počet přepravovaných osob, včetně malých dětí, než je udávaný počet osob v nabídce plavidla.

Časté dotazy

1. Možnosti plavby a mapa
Plout můžete po Slapské přehradě, po Kamýku a Orlíku. Na palubě hausbótu je plavební mapa, ve které najdete vše potřebné. Jsou v ní vyznačena místa, kde lze doplňovat vodu, potraviny a palivo, dále jsou zde vyznačeny kempy, kde najdete stánky s občerstvením, restaurace, nebo sociální zařízení. Jedná se o Plavební mapu Vltavy (Nakladatelství T 2009, ISBN 978-80-86243-30-6), která je běžně k dostání, pokud byste ji chtěli studovat předem. V této mapě najdete také telefonní kontakty na obsluhu proplavovací komory v Kamýku nad Vltavou a na obsluhu výtahu na Orlík. Proplavení i výtah jsou zdarma, ale ověřte si předem, ve kterých dnech a hodinách fungují. Zde vám také poskytnou veškeré informace potřebné k bezpečnému proplavení z jedné přehrady na druhou.

2. Platba půjčovného, kauce, vrácení lodě, storno podmínky
Pro závaznou rezervaci termínu skládáte rezervační zálohu. V případě zrušení rezervace v termínu kratším než 14 dní před nástupem plavby nebo v případě vašeho nenastoupení, činí stornovací poplatek 100 % rezervační zálohy. Zaplacením rezervační zálohy vyjadřujete svůj souhlas s výše uvedenými storno podmínkami. Při podpisu smlouvy a převzetí lodi doplatíte cenu za půjčovné dle počtu sjednaných dnů a výše zaplacené rezervační zálohy a dále složíte vratnou kauci ve výši 5 000 Kč, která vám bude vrácena při převzetí lodi bez poškození. Nalodění probíhá vždy po dohodě s obsluhou půjčovny, čas závisí na tom, kdy vrátí hausbót posádka před vámi.

3. Prázdninové termíny
V době letních prázdnin se hausbóty půjčují na celé týdny vždy od pátku do pátku nebo od neděle do neděle. Pro kratší termíny je možné hausbóty zapůjčit min. na 48 hodin (dvě noci), a to buď v termínu pátek-neděle nebo v libovolné dny od neděle do pátku.

4. Palivo
Benzín do motoru Natural 95 a tekutý líh do vařiče není zahrnut v ceně půjčovného a na loď si vezete sami. Spotřeba pětikoňového motoru je nízká, přibližně 1 litr benzinu na 1 hodinu plavby. Pro větší pohodu na cestě je lepší natankovat benzín do rezervního kanystru. Čerpací stanice se nachází kousek od vody v Kamýku nad Vltavou. Je otevřena denně od 6:00 do 19:00 hod.

5. Plavební rychlost
Loď, která se půjčuje lidem, kteří nemají Průkaz vůdce malého plavidla, nesmí dosahovat vyšší rychlosti než 12 km/h. To znamená, že se s hausbótem dá touto rychlostí plout za bezvětří a v místech, kde není silný proud. Každý protivítr plavbu zpomalí a proud řeky, cca poslední 4 km pod Kamýkem, způsobuje, že loď jede pomaleji než krokem. Za špatných povětrnostních podmínek se s hausbótem plout nedá, takovými podmínkami se myslí bouřka nebo silný vítr.

6. Elektřina a spotřebiče na palubě
Na lodi je napětí 12 V, spotřebiče lze nabíjet přes autonabíječku. Na palubě není lednice! Baterie je nabíjena pomocí solárního panelu, vystačí na dobíjení telefonů, počítačů a noční osvětlení kajuty.

7. Sezení venku
Součástí vybavení hausbótu je skládací zahradní nábytek k využití pro posezení venku na palubě.

8. Záchranné vesty a lékárnička
Záchranné vesty ani lékárnička nejsou součástí vybavení hausbótu. Pokud na palubu berete dítě, musíte mu zajistit dětskou vestu. Doporučujeme vzít s sebou: lékárničku, opalovací kosmetiku, sprej na spáleniny, pokrývku hlavy, lék pro případ nevolnosti, pokud jí někdo trpí, odpuzovač hmyzu (podle lokality, kam se vydáte, u vody mohou být komáři).

Pokud máte jakýkoliv další dotaz před vaší plavbou, napište nám na e-mail: rezervace@pujcovnahausbotu.cz nebo lukaskaspar@email.cz